Fitness Nedir? Nasıl Yapılır?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
tsb
Site Admin
Mesajlar: 452
Kayıt: 26 Eki 2018, 10:49
Konum: Türkiye
Cinsiyet:
İletişim:

10 Kas 2018, 13:43

Resim
Genellikle vücut geliştirme sporu ile karıştırılan, ancak birçok yönüyle bu spor dalından ayrılan fitness; sağlıklı bir yaşam sürmek ve zinde kalmak adına yapılan birtakım egzersizleri yani spor hareketlerini kapsıyor. Fitness sporu da tıpkı vücut geliştirme gibi kas gelişimini sağlıyor ve vücudun daha estetik ve çekici görünmesine yardımcı oluyor. Vücut geliştirme egzersizlerinde temel amaç; kasların hem kütlesel hem de hacimsel olarak geliştirilmesini sağlamak iken, fitness sporunun amacı daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak!Fitness; sadece kas geliştirme hareketlerini barındırmakla kalmıyor; hızlı ya da yavaş tempolu yürüyüş, kürek çekme, pedal çevirme, tırmanma, koşma, kardiyovasküler egzersizler gibi birden çok egzersizi de bünyesinde barındırıyor. Fitness esnasında vücutta yer alan yağlar kasa dönüştürülmüyor bu yüzden de kaslarda herhangi bir hacimsel artış da amaçlanmıyor. Vücut geliştirme sporunda sporcular kas geliştirmeye odaklanırken; fitness sporunda kaslar sıkılaştırılıyor. Yani fitness sonucunda kişi daha ince ve daha güzel bir vücut elde etmiş oluyor.

Kısacası fitness; kişinin hem fiziksel hem de ruhsal olarak daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşama erişmesine aracılık ediyor.


Resim
Fitness Nasıl Yapılır?


  • Fitness esnasında aletler kullanılabildiği gibi tüm hareketler ve egzersizler, alet kullanılmadan da yapılabiliyor.
  • Kardio ısınma, squat ve ayak dokundurma, jumping jacks, burpess, yukarı diz bükme; en popüler fitness egzersizleri arasında yer alıyor.
  • Fitness hareketleri; vücudun forma girmesini sağlıyor ve kişiye istediği vücuda ve fiziğe sahip olma şansı tanıyor.
Fitness hareketlerinin kadınlar ve erkekler için farklılık gösterdiğini de belirtmek istiyoruz. Kadınlar tarafından en çok tercih edilen egzersiz çeşitleri arasında yer alan ‘pilates’in de aslında bir çeşit fitness egzersizi olduğunu söyleyebiliriz.

Sizler de kilo vermek, vücudunuzu şekle sokmak ve yaşam ömrünüzü uzatmak adına fitness egzersizlerine katılabileceğiniz sınıflara yazılabilir ve fitness eğitmenlerinden ders alabilirsiniz.
Fitness yaparken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?
  • Fitness sporuna başlamadan önce olası sakatlanmaları önlemek adına streching (ısınma) hareketleri yapmalısınız.
  • Şayet spora yeni başlıyorsanız; ağır antrenmanlardan uzak durmalı, hafif antrenmanlara yönelmelisiniz.
Fitness; sağlıklı yaşamı hedeflediği için düzenli beslenmeye de özen göstermeli, kötü alışkanlıklarınızı bırakmalısınız.

Kaynak : Yoga ve Yaşam


Cevapla
  • Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

    Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir