8 Madde ile sabır isteyen hobi Maketçilik

Cevapla
Kullanıcı avatarı
kokorecci
Mesajlar: 22
Kayıt: 03 Kas 2018, 11:00
Cinsiyet:
İletişim:

04 Kas 2018, 14:22

Hobi diyerek başladığınız ama içine girdikten sonra hayatınızın bir parçası olabilen kimi uğraşlar vardır. Maketçilik, karar verip başlaması zor olabilen ama bir kere adım attığınızda sürekli yenilerini yapmak isteyeceğiniz bu uğraşlardan bir tanesi… İnsana sabır gösterdiği oranda sakinlik duygusu veren, en sevilen hobilerden biri olan maketçiliği 8 madde ile listemize konuk ediyoruz.

1#
Resim
“Nelerin maketi yapılabilir?” diye soracak olursanız bunun oldukça rahatlatıcı bir cevabı var: İstediğiniz her şeyin! Otomobil, kamyon, otobüs, gemi, uçak, denizaltı, tren, bina, açık ya da kapalı mekânlar, herhangi bir canlı ya da tamamen sizin üreteceğiniz bir tasarımla hayal ettiğiniz her şeyin maketini yapabilirsiniz.
2#
Resim
Maketini yapacağınız nesnenin gerçekçi olabilmesi için aslına uygun malzeme kullanmanız elbette önemli ama siz yine de ahşaptan, plastikten, strafor, metal ya da dilediğiniz bir malzemeden kesip biçerek ya da yontarak maketler üretebilirsiniz.

3#
Resim
Maketçiliği profesyonel olarak yapanlar olmakla birlikte siz işin en amatör tarafından başlayabilir, kendi stilinizi oluşturabilir, hatta yapacağınız maketlerde ilklere imza atabilirsiniz.

4#
Resim
Belirlediğiniz bir model ya da tamamen hayalinizde olan bir nesnenin maketini yapabilmek için işe malzeme listesi hazırlayarak başlayabilirsiniz. El aletleri, boya malzemeleri, yapıştırıcılar ve diğerleri… Temel malzemeleri temin edip işe başladıktan sonra yeni malzeme ihtiyacınız belirecektir, buna hazırlıklı olmalısınız.

5#
Resim
Maketinizi kabaca yapıp tamamlayabilir ya da örneğin otomobil maketinizi lastiklerindeki çamura kadar detaylandırabilirsiniz.

6#
Resim
Maketinizi detaylandırırken ihtiyacınız olan malzemelerin bazılarını hazır kitler olarak da satın alabilirsiniz ama orijinal keşiflerinizle yapacağınız detaylandırmalar sonuçtan daha fazla haz almanızı sağlayacaktır. Örneğin, hazır çim zemin almak yerine bulaşık süngerinin sert yeşil kısmını kullanabilirsiniz!

7#
Resim
Maket işiyle uğraşanların özellikle vurguladığı bir konu var ki o da işin hassasiyetini fark etmeyen yakın çevreniz tarafından kırılıp dökülmemesi için maketi muhafaza etmenizin gerekliliği… Tamamen sizin eseriniz olan bu ürünü bittiğinde nereye koyacağınız da önceden düşünmeniz gereken diğer bir ayrıntı…

8#
Resim
Maket yapımı, malzeme temininden onları belli bir forma sokup ürünü oluşturana kadar geçen sürecin tamamında sabır isteyen bir iş… Karşılığında ise hayal gücünüzü geliştirecek, zihin jimnastiği yaptıracak, günün stresinden uzaklaşmanıza yardımcı olacak, ortaya koyacağınız eserinizle gururlanmanızı sağlayacaktır. Çocuklarınızı da teşvik edebileceğiniz bu hobi onların teknik bilgisini de geliştirecek, büyük küçük herkesin fazlaca keyif alacağı bir uğraş.


Cevapla
  • Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

    Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir